مقایسه تعرفه اینترنت ADSL، فیبرنوری و TDLTE در شرکت‌های مختلف

در این مطلب، تعرفه سرویس‌‌های مختلف اینترنت از ADSL تا TDLTE و VDSL را مقایسه و به نکات مهم در خرید بهترین اینترنت خانگی اشاره می‌کنیم.

کدام سرویس اینترنت مناسب خانه یا محل‌ کار شما است؟ در این مطلب به شما کمک می‌کنیم تا بهترین اینترنت پرسرعت را با آگاهی کامل از شرایط محل سکونتتان انتخاب کنید.

کلیه‌ی تعرفه‌ها در تاریخ ۲ بهمن ۱۴۰۱ به‌روز شدند.

مقایسه‌ی تعرفه‌ی اینترنت TD-LTE

سرویس‌دهنده‌های پرتعدادی در حوزه‌ی TD-LTE خدماتشان را ارائه می‌کنند. تعدد این سرویس‌دهنده باعث شده است تا در اغلب اوقات، بسیاری‌ از گزینه‌ها را برای خرید اینترنت در نظر نگیریم و به‌سمت شرکتی برویم که سرویس گران و نامتناسب با نیازمان را ارائه می‌کند. ایرانسل و مبین‌نت و زی‌تل برخی از سرویس‌دهنده‌های مطرح TD-LTE در کشور هستند.

هزینه‌ی مودم TDLTE

هزینه‌ی مودم TDLTE از ۲ تا ۱۰ میلیون تومان است؛ البته بعضی از سرویس‌دهنده‌ها مودم را همراه با طرح خریده‌شده با قیمتی ارزان‌تر از ۲ میلیون دراختیار کاربر قرار می‌دهند.

حداکثر سرعت ارائه‌شده بر بستر TD-LTE در ایران ۸۰ مگابیت‌بر‌ثانیه است؛ با‌این‌حال، در حالت معمول این عدد بین ۸ تا ۶۰ مگابیت‌بر‌ثانیه خواهد بود.

نام ارائه‌دهنده / سرعت سرویس۱ تا ۸۰ (Mbps)۱ تا ۸۰ (Mbps)۱ تا ۸۰ (Mbps)۱ تا ۸۰ (Mbps)۱ تا ۸۰ (Mbps)۱ تا ۸۰ (Mbps)۱ تا ۸۰ (Mbps)۱ تا ۸۰ (Mbps)۱ تا ۸۰ (Mbps)۸ (Mbps)۲ (Mbps)۴ (Mbps)تا ۴۰ (Mbps)
ایرانسل9GB۲۵,۵۰۰ تومان12GB۳۰,۵۰۰ تومان16GB۳۵,۵۰۰ تومان20GB۴۰,۰۰۰ تومان24GB۴۴,۰۰۰ تومان32GB۵۲,۰۰۰ تومان42GB۵۹,۵۰۰ تومان100GB۳۰,۰۰۰ تومان (۲ تا ۷ صبح)300GB۷۵,۰۰۰ تومان (۲ تا ۷ صبح)80GB۶۹,۵۰۰ تومان40GB۴۴,۰۰۰ تومان60GB۵۲,۰۰۰ تومان200GB۵۵,۰۰۰ تومان (۲ تا ۷ صبح)
ماهان‌نت35GB۱۲۵,۰۰۰ تومان80GB۲۶۱,۰۰۰ تومان
مبین‌نت8GB۳۳,۰۰۰ تومان10GB۳۸,۰۰۰ تومان15GB۴۵,۰۰۰ تومان25GB۵۸,۰۰۰ تومان40GB۷۵,۰۰۰۰ تومان50GB۸۹,۰۰۰ تومان100GB۱۴۲,۰۰۰ تومان180GB۲۴۰,۰۰۰ تومان
زی‌تلنامحدود ۲۱۵,۰۰۰ تومان
تک‌نت
پیشگامان10GB۲۹,۰۰۰ تومان25GB۵۵,۰۰۰ تومان100GB۲۱۰,۰۰۰ تومان250GB۲۷۵,۰۰۰ تومان500GB ۵۰۰,۰۰۰ تومان
پتیاک10GB۶۱,۰۰۰ تومان20GB۸۱,۰۰۰ تومان35GB۱۲۵,۰۰۰ تومان60GB۱۹۶,۰۰۰ تومان100GB۳۲۲,۰۰۰ تومان150GB۴۸۰,۰۰۰ تومان
آسیاتک9GB۲۵,۵۰۰ تومان12GB۳۰,۵۰۰ تومان16GB۳۵,۵۰۰ تومان20GB۴۰,۰۰۰ تومان24GB۴۴,۰۰۰ تومان32GB۵۲,۰۰۰ تومان42GB۵۹,۵۰۰ تومان
سامانتل10GB۳۷,۰۰۰ تومان20GB۵۳,۰۰۰ تومان50GB۱۰۲,۰۰۰ تومان

منظور از Mbps مگابیت‌برثانیه و GB گیگابایت است.

مقایسه‌ی تعرفه‌ی اینترنت ADSL

شرکت‌های زیادی سرویس اینترنت ADSL ارائه می‌کنند. شاتل، آسیاتک، پارس آنلاین، مخابرات، پیشگامان و صبانت برخی از ISPهای مطرح کشورمان هستند. مطابق با مصوبه‌ی ۲۵۱، مصرف هر گیگ از ترافیک بین‌الملل دو برابر مصرف هر گیگ از ترافیک داخلی محاسبه می‌شود.

نام ارائه‌دهنده / سرعت سرویس۵۱۲ (Kbps)۱ (Mbps)۲ (Mbps)۳ (Mbps)۴ (Mbps)۸ (Mbps)۱۶ (Mbps)
شاتل28GB۳۷,۵۰۰ تومان40GB۶۰,۰۰۰ تومان70GB۷۵,۰۰۰ تومان80GB۱۰۵,۰۰۰ تومان180GB۱۲۰,۰۰۰ تومان380GB۱۵۰,۰۰۰ تومان780GB۲۴۰,۰۰۰ تومان
مخابرات20GB۲۰,۰۰۰ تومان30GB۲۵,۰۰۰ تومان44GB۳۵,۰۰۰ تومان80GB۳۲,۰۰۰ تومان100GB۴۲,۰۰۰ تومان240GB۷۵,۰۰۰ تومان
صبانت70GB ۶۵,۰۰۰ تومان90GB۷۵,۰۰۰ تومان160GB۱۰۵,۰۰۰ تومان400GB۱۵۴,۰۰۰ تومان800GB۲۰۰,۰۰۰ تومان
پیشگامان100GB۸۰,۰۰۰ تومان400GB۱۵۰,۰۰۰ تومان840GB۲۴۰,۰۰۰ تومان
آسیاتک80GB ۷۵,۰۰۰ تومان200GB ۱۲۰,۰۰۰ تومان400GB ۱۵۰,۰۰۰ تومان800GB ۲۴۰,۰۰۰ تومان
پارس‌آنلاین20GB۲۰,۰۰۰ تومان40GB۳۳,۰۰۰ تومان76GB۴۰,۰۰۰ تومان100GB۵۷,۰۰۰ تومان180GB۷۵,۰۰۰ تومان200GB۹۴,۰۰۰ تومان800GB۱۵۰,۰۰۰ تومان
های‌وب10GB۲۰,۰۰۰ تومان20GB۳۳,۰۰۰ تومان38GB۴۰,۰۰۰ تومان50GB۵۷,۰۰۰ تومان90GB۷۵,۰۰۰ تومان200GB۹۴,۰۰۰ تومان400GB۱۵۰,۰۰۰ تومان
داده‌پردازی فن‌آوا250GB۷۵,۰۰۰ تومان500GB۹۹,۰۰۰ تومان1000GB۱۵۰,۰۰۰ تومان
دیده‌بان‌نت80GB۵۷,۰۰۰ تومان100GB۷۱,۰۰۰ تومان900GB۹۵,۰۰۰ تومان1200GB۱۱۴,۰۰۰ تومان2048GB۱۴۲,۰۰۰ تومان4096GB۲۲۸,۰۰۰ تومان
ماهان‌نت71GB۶۶,۰۰۰ تومان100GB۷۶,۰۰۰ تومان160GB۹۶,۰۰۰ تومان320GB۱۵۶,۰۰۰ تومان

منظور از Kbps کیلوبیت‌برثانیه و منظور از Mbps مگابیت‌برثانیه و منظور از GB گیگابایت است.

هزینه‌های جانبی سرویس ADSL

  • هزینه‌ی مودم ADSL از ۳۵۰ هزار تا ۱۰ میلیون تومان است.
  • هزینه‌ی تخلیه‌ی خط به‌وسیله‌ی مخابرات ۶۰ هزار تومان است.
  • هزینه‌ی نصب حضوری (درصورت درخواست مشتری) ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان خواهد بود.
مقاله‌های مرتبط:
  • اینترنت VDSL و فیبر نوری چه تفاوتی دارند؟

تعرفه‌ی اینترنت فیبر نوری

در‌حال‌حاضر، فقط قیمت سرویس‌های فیبرنوری مخابرات مشخص است و بقیه‌ی شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت فیبرنوری فرمی برای پیش ثبت‌نام در‌اختیار کاربران قرار می‌دهد که در این فرم‌ها از تعرفه‌ها صحبتی نشده است. برای اطلاعات بیشتر از طرح ملی فیبرنوری، می‌توانید به وب‌سایت iranfttx.ir مراجعه کنید.

نام ارائه‌دهنده / سرعت سرویس۸(Mpbs)۲۰(Mpbs)۳۰(Mpbs)۵۰(Mpbs)
مخابرات80GB۵۰,۰۰۰ تومان440GB۲۰۰,۰۰۰ تومان700GB۲۵۰,۰۰۰ تومان1000GB۳۰۰,۰۰۰ تومان

منظور از Mbps مگابیت‌برثانیه و منظور از GB گیگابایت است.

قیمت مودم فیبرنوری

هزینه‌ی مودم فیبرنوری از ۸۰۰ هزار تا ۱۰ میلیون تومان است. تفاوت قیمت این مودم‌ها در امکان اتصال وای‌فای و پشتیبانی از پورت گیگ است. اگر مودم با پورت ۱۰۰ مگابیت‌برثانیه تهیه کنید، از تمام پهنای باند ارائه‌شده روی فیبرنوری نمی‌توانید استفاده کنید؛ از‌این‌رو، پیشنهاد می‌کنیم مودمی را انتخاب کنید که از پورت گیگ پیشیبانی می‌کند. همچنین، شایعاتی شنیده می‌شود که برخی از مودم‌های فیبرنوری استوک هستند؛ بنابراین، هنگام خرید و تحویل مودم از سرویس‌دهنده مطمئن شوید که مودم نو در‌اختیار شما قرار داده می‌شود.

تعرفه‌ی اینترنت VDSL

هزینه‌ی راه‌اندازی اینترنت VDSL کمی متفاوت از ADSL است؛ زیرا شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی این نوع سرویس معمولاً همراه‌ با اینترنت، هزینه‌ی مودم و رانژه را یک‌جا دریافت می‌کنند؛ بنابراین، کاربر مبلغی را جداگانه پرداخت نخواهد کرد. بسته‌ به شرکتی که قصد دارید سرویس از آن را تهیه کنید، این هزینه‌ها می‌توانند متفاوت باشند.

فراموش کنید مودم‌های ADSL نمی‌توانند در بستر VDSL کار کنند و باید مودمی جداگانه بخرید.

نام ارائه‌دهندهسرعت سرویس (مگابیت)۸ تا ۸۰ مگابیتسرعت سرویس (مگابیت)۸ تا ۸۰ مگابیتسرعت سرویس (مگابیت)۸ تا ۸۰ مگابیتسرعت سرویس (مگابیت)۸ تا ۸۰ مگابیت
شاتل200GB۱۵۰,۰۰۰ تومان400GB۲۰۰٫۰۰۰ تومان800GB۳۰۰,۰۰۰ تومان
مخابرات8Mbps80GB۵۰,۰۰۰ تومان20Mbps440GB۲۰۰,۰۰۰ تومان30Mbps700GB۲۵۰,۰۰۰ تومان30Mbps100GB۳۰۰,۰۰۰ تومان
آسیاتک20Mbps600GB۲۵۰,۰۰۰ تومان30Mbps900GB۳۳۰,۰۰۰ تومان50Mbps1200GB۴۰۰,۰۰۰ تومان

منظور از Mpbs (مگابیت بر ثانیه) سرعت اینترنت و منظور از GB (گیگابایت) حجم ترافیک هر بسته‌ی اینترنت است.

قیمت مودم VDSL

قیمت مودم VDSL از ۶۰۰ هزار تا ۱۰ میلیون تومان است. برای مشاهده‌ی قیمت مودم‌های ADSL و VDSL، به بخش محصولات زومیت مراجعه کنید.

قبل از ثبت‌نام اینترنت چه باید کرد؟

پیش‌ از ثبت‌نام و خرید سرویس اینترنت، بهتر است نکات زیر را مدنظر قرار دهید تا تجربه‌ی بی‌دردسری را به‌دست آورید.

کیفیت اینترنت در منطقه‌تان را بسنجید

همان‌طور‌که گفتیم، کیفیت و سرعت اینترنت بسته‌ به منطقه متفاوت خواهد بود؛ از‌این‌رو، ممکن است درحالی‌که دوستتان از کیفیت و سرعت اینترنت ISP خود راضی است، شما تجربه‌ی نامطلوبی را از همان سرویس‌دهنده به‌دست آورید.

برای اینکه از کیفیت سرویس‌دهنده در منطقه‌ی خودتان اطمینان کسب کنید، استفاده از سامانه نت‌سنج بهترین گزینه است. در این سامانه، می‌توانید با انتخاب نوع سرویس و شرکتی که از آن می‌خواهید سرویس بگیرید، امتیاز و میزان شکایت و دیدگاه‌های کاربران سایر کاربران همان منطقه درباره‌ی کیفیت اینترنت ارائه‌شده‌ی شرکت مدنظر را بررسی کنید.

با پشتیبانی سرویس‌دهنده تماس بگیرید

برای اینکه بدانید ISP مدنظر چه سرویس‌های در منطقه شما ارائه می‌دهد و آیا در منطقه‌ی شما پورت خالی دارد، پیش‌ از خرید حتماً با بخش پشتیبانی تماس بگیرید.

ابتدا سرویس یک‌ماهه بخرید

پیشنهاد می‌کنیم که از خرید اشتراک طولانی‌مدت در ابتدای انتخاب سرویس جدید اجتناب کنید. عموم سرویس‌دهنده‌های اینترنتی درصورت خرید اشتراک ۶ ماهه یا بیشتر تخفیفات جذابی برای کاربران در نظر می‌گیرند؛ اما فراموش نکنید که حتی با بررسی سامانه‌ی نت‌سنج و انتخاب بهترین ارائه‌دهنده، امکان تجربه‌ی بسیار بد اینترنت وجود دارد.

ناگفته نماند مشکلات موجود در نحوه‌ی سیم‌کشی ساختمان یا کافو (باکس‌های خاکستری رنگ مخابرات در هر محله) می‌تواند مشکلات زیادی برای ارائه‌ی اینترنت باکیفیت ایجاد کند. به‌همین‌دلیل، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا سرویس یک‌ماهه را بخرید و سپس درصورت رضایت اینترنت خود را ۶ ماهه یا بیشتر تمدید کنید.

  • آموزش تست سرعت اینترنت؛ اینترنت شما واقعاً چند مگابیت‌بر‌ثانیه است؟

سایر برند‌های تجهیزات شبکه را نیز در نظر بگیرید

بسیاری از ISPها سعی بر ترغیب کاربران از استفاده از مودم و تجهیزات برند پیشنهادی خود دارند که این مسئله عموما به قراردادهای تجاری با این برندها باز می‌گردد. این در حالی است که کاربران می‌توانند با خرید تجهیزات متفرقه از برند‌های دیگر نیز تجربه‌ای یکسان از اینترنت داشته باشند. به‌همین‌دلیل، تنها در سرویس‌های خاصی مثل P2P (آن هم در برخی مواقع خاص) استفاده از تجهیزات پیشنهادی ISP تنها گزینه است؛ اما در سایر مواقع استفاده از سایر تجهیزات عموماً به کاهش هزینه نهایی خرید اینترنت منجر خواهد شد.

→ خواندن مطلب قبلی

معرفی بهترین اپلیکیشن های ایرانی

خواندن مطلب بعدی ←

طراحی خودرو پرنده با سرعت 400 کیلومتر بر ساعت

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین